V úterý 20. června jsme se zúčastnili se spolužáky z druhého stupně exkurze do Geoparku Železné hory. Autobusem jsme dorazili do Deblova, který leží u Nasavrk, kde na nás čekal Mgr. Jan Doucek z Vodních zdrojů Chrudim, a.s., který nás celé dopoledne provázel.

Jako první cíl jsme navštívili zkamenělé dno u Deblova. V prvohorách i toto místo, jako většina ČR, byla pod hladinou moře a na tomto místě vznikla hornina, která zakonzervovala stopy po tehdejších živočiších. Na tomto místě jsme viděli různé zkameněliny po činnosti prvohorních živočichů. Další stanoviště jsme měli na infostanovišti v Nasavrkách, na kterém nám pan Doucek pověděl o využití zdejší žuly a minerálů, ze kterých se skládá. Dále jsme navštívili činný lom ve Ctětíně, ve kterém se těží a zpracovává žula. V lomu jsme viděli celý proces zpracování kamene od odstřelu v lomu, rozdělení kamene na menší části, až po výrobu dlažební kostky. Poslední zastávka byla v bývalém lomu ve Švihově, který je v současnosti zatopen vodou.

Exkurze byla zajímavá a jsme rádi, že jsme díky projektu Podhůří Železných hor mohli poznávat geologický vývoj Železných hor a zpracování zdejších hornin a nerostů.

Fotky naleznete ZDE

Rostislav Jirásek, 8.A